دوزینگ پمپ/پمپ تزریق

دوزینگ پمپ چیست؟

دوزینگ پمپ یا پمپ اندازه‌گیر یا به عبارتی دیگر مترینگ پمپ، پمپ‌هایی هستند که مقدار مشخص (دوز مشخصی) از یک سیال را پمپاژ (تزریق) می‌کنند.
به طبع در سیستم‌های دوزینگ پمپ مقدار دبی و فشار از جمله پارامترهای با اهمییت بالا هستند؛ و به همین جهت همه دوزینگ پمپهای ساخته شده دارای دبی قابل تنظیم می‌باشند.یکی از شاخص‌هایی که دوزینگ پمپ را از پمپ‌های مشابه آن مجزا می‌کند قابلیت تغییر کورس رفت و برگشتی است. در همه دوزینگ پمپ‌ها می‌توان با تغییر کورس، نسبت دبی را تغییر داد هرچند در اکثر دوزینگ پمپ‌ها از تغییر فرکانس تزریق هم برای کنترل دبی استفاده می‌شود.این دوزینگ پمپها در انواع و مکانیزم‌های مختلف از جمله دوزینگ پمپ دیافراگمی، دوزینگ پمپ پیستونی ودوزینگ پمپ مارپیچی و دوزینگ پمپ پرستالتیک(غلطکی) با متریال‌هایی از قبیل :ST316,PE,PTFE,PVDF و … جهت پمپاژ سیالات مختلف از جمله اسیدی، قلیایی دیگر مواد شیمیایی تولید می‌شوند.نیروی محرکهٔ این دوزینگ پمپها عموماً به صورت برقی الکتروموتور، سلونوئید یا مغناطیسی، پنوماتیک و هیدرولیک می‌باشد.لازم است ذکر شود که در پمپ‌های سانتریفیوژ معمولی با تغییر فشار، انرژی برق و عوامل دیگر میزان دبی نیز تغییر می‌کند و جهت استفاده به عنوان دوزینگ پمپ مناسب نمی‌باشند.

جنس‌های دوزینگ پمپ:

قسمتی از دوزینگ پمپ که با ماده شیمیایی در تماس است را به اصطلاح تر یا Wet می‌نامیم.قسمت تر پمپ معمولاً با مواد ضد خوردگی ساخته می‌شود. جنس‌های رایج هد پمپ به شرح زیر است:
پی وی سی PVC
پی وی دی اف PVDF
پلی پروپیلن PolyPropylene
فولاد ضدزنگ Stainless Steel

دبی و فشار در دوزینگ پمپ :

به‌طور کلی دوزینگ پمپهای مورد استفاده در صنعت دارای دبی پایینی هستند. هرچند در موارد خاص سازندگان دوزینگ پمپ بنابر سفارش دوزینگ پمپهایی با ظرفیت بالا تولید می‌کنند.
به‌طور معمول دوز این دوزینگ پمپها بین ۱ لیتر بردقیقه تا ۱۰۰۰ لیتر بر دقیقه و فشار کاری دوزینگ پمپ‌ها ۱ تا 2000 bar متغیر می‌باشد.

مصارف مختلف دوزینگ پمپ ها در سیستم های تصفیه آب:

● پلی فسفات جهت گرفتن سختی آب
● اسید ها و مواد قلیایی برای کنترل ph
●آنتی اسکالانت جهت جلوگیری از رسوب در سیستم های RO
● آلومینیوم سولفات،هیدروکسید سولفات آلومینیوم کلراید جهت انعقاد
● در ورودی بویلرها و دیگهای بخار و تزریق مواد جهت تنظیم ph و جلوگیری در برابر خوردگی
●هیپوکلریت سدیم /آب ژاول یا وایتکس جهت تجهیزات مصرفی در صنعت آب و دورن خطوط لوله،گند زدایی آب

کاربرد دوزینگ پمپ:

●صنایع غذایی
●صنایع نیشکر
●صنایع دارویی
●صنایع چوب و کاغذ
●صنایع آرایشی و بهداشتی
●صنایع شیمیایی و پتروشیمی
●سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

error: حقوق برای \"آب رو پالایش پایدار\" محفوظ است