بلوئر

بلوئر چیست؟

بلوئر یعنی دمنده یا هواده. بلوئر ( blower ) دستگاهی دمنده است که برای انتقال گاز و هوا استفاده میگردد.بلوئرها بر خلاف پمپ های وکیوم (که مکنده هستد) عمل دمندگی را انجام میدهند.بلوئر ها دارای انواع مختلفی هستند.
جابه جایی مثبت ، دوار ، احیا کننده ، رفت و برگشتی ، قطعه دوار ، گریز از مرکز و… ازانواع این پمپ می باشند.دمنده ها در نسخه های تک مرحله ای و چند مرحله تولید می شوند.
Blower یا دمنده هوا ،دستگاهی است از خانواده کمپرسورها که دبی بالـاتر و فشار کمتری را نسبت به کمپرسور تولید هوای فشرده ایجاد میکند و با توجه به سیستمـ عملکردی که بصورت oill free میباشد و تجهیزات جانبی کمتر, نسبت به کمپرسورهای اسکرو هزینه‌هـای تعمیر و نگهداری پایین‌تـر و راندمان بالـاتری را دارد.در شرایطی که جهت هوا دهی عمقی در حوضچه‌هـای تصفیه خانه فاضلـاب نیاز به انتخاب بین هوادهی با کمپرسور و یا بلوئر باشد انتخاب بلوئر اقتصادی ترین گزینه خواهد بود.سیستمـ بلوئر‌هـای هوا عمدتا ساید چنل و یا روتس میباشد.

بلوئر ها بر اساس ساختمان طراحی و عملکرد به چند دسته تقسیم می شوند. :

● روتس بلوئر :

پمپ روتس با دوکاربرد بلوئر (دمنده) و وکیوم (مکنده) می‌باشد. این پمپ در گروه پمپهای خشک است و به این علت در صنایع گوناگون کاربرد دارد. به طور معمول با ترکیب دو پمپ روتس یا روتاری روتس می‌توان به وکیوم بالا رسید. امروزه این پمپ در ابعاد متفاوتی از چندین متر مکعب تا یک صد هزار متر مکعب در ساعت ساخته می‌شود. بلوئر روتس ماشینی دو محوره بوده که از یک پوسته ودو موتور دو لاب یا سه لاب تشکیل شده که با چرخش روتورها در داخل هم از یک طرف و ایجاد خلاء از طرف دیگر هوادهی می کند.
این دسته از بلوئرها بر خلاف سایر بلوئرها دارای دامنه هوا دهی (حجم هوا) بسیار گسترده و فشار حداکثر تا 5/1 بار می باشد که بیشترین مصرف را در صنایع تصفیه آب و فاضلاب و پرورش ماهی و میگو، اسید سازی ها، صنایع فولاد، انتقال مواد و سیستم های خلاء دارند. از مزیت‌های این پمپ می‌توان به خشک بودن هوای خروجی اشاره کرد. برای کارکرد بهتر پمپ باید نکاتی از قبیل : فیلتر شدن هوای ورودی، کنترل دمای پمپ، سرویس بموقع و روغنکاری مناسب اشاره نمود.

● بلوئر تک مرحله /ساید چنل :

این پمپ نیز عمل دمندگی و مکش را انجام میدهد.
مکانیزم این پمپ به این صورت است که ، با ایجاد توربولانس و عمل گردابی ، دمندگی را انجام میدهد.این پمپ نیز با توان های مختلف تولید می شود.پمپ های ساید چنل برای ایجاد وکیوم در یک مرحله ای به ۵۰۰ میلی بار و در دو مرحله ای به ۲۰۰ میلی بار میرسد.این پمپ بیشتر برای هوادهی های کم عمق ، کم فشار و سیستم های بادی مورد استفاده قرار میگیرد.

● فن بلوئر:

فن (Fan) دستگاهی است که جریانی از سیال یا هوا را از خود عبور می دهد. این عبور از طریق پره ها و تیغه هایی است که هوا در آن جریان دارد. به این تیغه ها اصطلاحا پروانه گفته می شود و توسط روتور که در محفظه خاصی قرار دارد گردش می کند تا اشیا خارجی به آن وارد نشود. اغلب فن ها با الکتروموتور کار می کنند ولی منابع دیگری مانند موتورهای هیدرولیکی یا احتراق داخلی نیز برای این منظور وجود دارند. فن ها جریان هوا با حجم بالا و فشار پایین تولید می کنند برخلاف کمپرسورها که در حجم کم و فشار بالا تولید جریان می کنند. فن بلوئر یک دمنده است و عمل دمندگی را انجام می دهد.

● اسکرو بلوئر:

اسکرو بلوئر در واقع هم دمنده و هم مکنده است . که دارای دو محور بوده که با حرکت آنها از یک طرف مکش ایجاد شده و از طرف دیگر هوا با فشار بالا خارج می‌شود. از این نوع از بلوئرها در صنایعی که هوای فشرده با فشار بالا مورد نیاز است کاربرد فراوان دارد.

راهنمای انتخاب بلوئر: :

بهترین بلوئر هوادهی باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

در ابتدا جهت انتخاب بهترین بلوئر باید نوع کاربرد را در نظر گرفت .
لذا برای هر کاربرد یک بلوئر بهینه وجود دارد که باید مبتنی بر نیاز مصرف کننده انتخاب شود.
بلوئر ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد.انتخاب مناسب هواده سبب افزایش راندمان شده در حالیکه انتخاب ناشیانه ی آن موجب اتلاف انرژی خواهد شد.

ب به همین دلیل برای انتخاب بلوئر مناسب باید به چند نکته ی مهم توجه کرد:

● نوع گازی(سیال) که قرار است جابجا شود.
●مقدار هزینه ی مصرف کننده.
● حجم هوایی که قرار است منتقل شود.
● فشار مورد نیاز نهایی هوا چه مقدار است.
● اهمیت میزان تمیزی هوای خروجی(خشک یا روغنی).
همچنین توان الکتروموتور اهمیت زیادی در انتخاب بلوئر دارد.الکتروموتور مناسب با توجه به دبی مورد نیاز و ظرفیت هوای خروجی با بلوئر کوپل می شود.از دیگر نکته های بسیار مهم در انتخاب بلوئر این است که باید بلوئری انتخاب شود که کمترین دور را برای میزان هوادهی مورد نیاز لازم داشته باشد. در این صورت استهلاک بلوئر کاهش یافته و موجب افزایش عمر آن می شود.

error: حقوق برای \"آب رو پالایش پایدار\" محفوظ است