هیپوکلریت سدیم

سدیم هیپوکلریت چیست؟


ماده ای شیمیایی با فرمول NaClO است.شکل محلول این ماده به عنوان سفید کننده و با نام تجاری آب ژاول عرضه می شود. در کشورهای گوناگون با نام‌های مختلف نیز شناخته می‌شود. مانند بلیچ٬ واروکینا و آموکینا که بسته به غلظت آن به نام‌های تجاری گوناگون در بازار موجود است.آب ژاول محلولی ناپایدار است ودر اثر حرارت و نور به تدریج خاصیت خود را از دست می‌دهد. آب ژاول محلولی است از 10تا16 درصد هیپو کلریت سدیم در آب. ماده اصلی و موثر در آب ژاول هیپوکلریت سدیم (NaOCl) است . آب ژاول در تولید مایعات سفید کننده و همچنین در صنایع بهداشتی، صنایع کاغذ و مقوا، نساجی کاربرد دارد.آب ژاول یک ماده معدنی است و خاصیت بازی دارد.

نام تجاری (فارسی):آب ژاول
نام ماده (فارسی): هیپو کلریت سدیم

نام تجاری (انگلیسی): Javel Water
نام ماده (انگلیسی): Sodium Hypochlorite
سایر اسامی:آنتی فرمین، اکسید کلرید سدیم،اکسی کلرید سدیم

کاربرد سدیم هیپوکلریت سدیم :


● استخر
● تولید قارچ
● تولید شربت افرا
● تهیه ماهی و غیره.
● فرآوری مواد غذایی
● تصفیه آب و فاضلاب
● ضد عفونی کننده در بیمارستان ها

کاربردهای هیپوکلریت سدیم چیست؟


هیپوکلریت سدیم در مقیاس بزرگ استفاده می شود. به عنوان مثال در کشاورزی ، صنایع شیمیایی ، صنایع رنگ و آهک ، صنایع غذایی ، صنایع شیشه ای ، صنایع کاغذی ، صنایع دارویی ، صنایع مصنوعی و صنایع دفع زباله. در صنعت نساجی از هیپوکلریت سدیم برای سفید کردن منسوجات استفاده می شود. بعضی اوقات به فاضلاب های صنعتی اضافه می شود. این کار برای کاهش بوها انجام می شود. هیپوکلریت گاز هیدروژن گوگرد (SH) و آمونیاک (NH3) را خنثی می کند. از هیپوکلریت برای جلوگیری از رشد جلبک و صدف در برجهای خنک کننده می توان استفاده کرد. در تصفیه آب از هیپوکلریت برای ضد عفونی کردن آب استفاده می شود.

ویژگی های هیپوکلریت سدیم :


●هیپوکلریت سدیم یک محلول شفاف و زرد رنگ با بوی تند است.
●هیپوکلریت سدیم دارای چگالی نسبی 1/1 (5/5٪ محلول آبکی) است.
●به عنوان یک ماده سفید کننده برای مصارف خانگی معمولاً حاوی 5٪ هیپوکلریت سدیم (با pH حدود 11، تحریک کننده است). اگر غلیظ تر باشد ، حاوی غلظت 10-15٪ هیپوکلریت سدیم (با pH حدود 13 است ، می سوزاند و خورنده است).
●هیپوکلریت سدیم ناپایدار است. هیپوکلریت سدیم یک اکسید کننده قوی است و با ترکیبات و کاهش دهنده های قابل اشتعال واکنش نشان می دهد. محلول هیپوکلریت سدیم پایه ای ضعیف است که قابل اشتعال است.
این ویژگی ها باید هنگام حمل و نقل ، ذخیره و استفاده از هیپوکلریت سدیم در نظر گرفته شود.

error: حقوق برای \"آب رو پالایش پایدار\" محفوظ است